Pagina 1 van 1

Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 10:32
door edb1234
Even een vraag met betrekking tot olie. Ik heb een geheel nieuw opgebouwd Nord 2 liter blok (AR00512) met iets verhoogde compressie (10,5:1). Kop is gevlakt, alles is brandschoon, nieuwe lagers, zuigerveren, de hele rataplan zegmaar. Per saldo dus een net blok en ga de wagen straks wat sportiever rijden (wie niet... duh), dijkjes, alpenpassen. Welke olie raden jullie aan? Standaard volgens mij 10W40 (standaard straatgebruik), 15W50 (wat ik begrijp handiger voor wat ruimere toleranties en warmer rijden), 20W50 (bij hogere toeren/warm rijden), 15W50 (schijnbaar beter voor iets hogere compressie en iets snellere nokken). En maken merken nog verschil? En (vol) syntetisch of mineraal?
Goed, allemaal info van horen-zeggen, zelf echt te weinig inzicht in deze materie (ik zou zelf vooralsnog voor 15W50 gaan maar word graag verbeterd), hier op het forum ook al rondgesnuffeld in de diverse topics, maar nog geen duidelijk antwoord voor mij... Dus advies is erg gewenst... Dank!

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 11:29
door JVDL
Ik zou Martijn Goorden gewoon ff bellen krijg je in 1x een duidelijk antwoord ipv hier meerdere reacties die uiteenlopende.

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 12:03
door vV
In ieder geval inlopen met speciale inloopolie, en naar mijn persoonlijke mening snel en hard. Je wilt dat de zuigerveren en bussen inslijten op elkaar.
Dus geen langzaam traject van meerdere tanks brandstof. (persoonlijk draai ik altijd in op de rollenbank, Millers heeft daar speciale olie voor, dan is het met 1-1,5 uur bekeken. )
Daarna naar mijn mening een goede volsyntheet erin (bv Millers, Motul) 10W60, 15W60 20W60. Maar goed op een dergelijke vraag ga je heel veel persoonlijke goede ervaringen krijgen met nogal afwijkende inhoud.

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 15:21
door sebastiaan
eens met VV, maar bij gebrek aan inloopolie is een gewone goedkope 10W40 ook prima. Inlopen onder (gemiddelde tot hogere maar vooral varierende) belasting maar niet al te hoge toerentallen (want dat voegt niets toe dan onnodige hitte waar je hem niet wil hebben). Bij een uurtje gemiddeld 2000RPM zijn de zuigerveren al 2000x60=120.000 keer op en neer langs de cilinderwand geweest. Als het dan nog niet ingelopen is gaat het ook niet meer gebeuren....

Na inlopen een volsyntheet erin is ook een prima idee, ik zou het houden op een 10W60, want makkelijk verkrijgbaar. Merk is minder belangrijk, de meeste 10W60's zijn ACEA C3 en da's voor onze oude motortjes gewoon goed. 20W60 is wel erg dik als het koud wordt, met de bijbehorende hoge belasting van de oliepomp. Zou ik zelf niet doen, een 10W60 lijkt al genoeg op appelstroop.

Daarnaast netjes ieder jaar verversen en gáán met dat ding!

Ik heb ooit om een punt te maken een tijd gereden met een 5W olie. Meer dan prima oliedruk, wel een wat verhoogd verbruik, wat helemaal weg was met een 10W60.

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 18:41
door giuliettaevo
Net als met broodbeleg, de een wil dit, de ander dat... Dikker of juist dunner erop.. wellicht allemaal lekker maar wat is er nou goed? :mrgreen:

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 20:57
door DJ
My five cents.

Het enige wat moet inlopen is het hoonpatroon op de cylinderwand, door de zuigerveren. Het maakt dus heel veel verschil hoe jouw cylinder wanden zijn bewerkt. Heel netjes nagehoond, of grof. In laatste geval is rustig opbouwen echt een must. In het eerste geval, kan je veel sneller naar vol vermogen en volle toeren.

In lopen doe je met sowieso met wisselende belasting, dus gas erop, gas eraf.
Gas erop voor aanlegdruk, afslijten van de hoge pieken in het hoonpatroon, gas eraf om de aanlegdruk van de zuigerveren en daarmee wrijving en warmte ontwikkeling te verminderen.
In het begin (half uurtje?) niet te veel toeren (iig <3000) en niet te wild ivm warmte ontwikkeling/afslijten grootste high spots.
Daarna in stappen opbouwen naar volle toeren en vol vermogen, maar niet continue achter elkaar, dus nog steeds wisselende belasting binnen elke stap.

Vwb olie, het belangrijkste is in het begin paar keer kort achter elkaar (paar honderd km, max 1000?) verversen + filter, want inlopen genereert slijtdeeltjes (metaal) in je olie.
Daar wil je geen 10000km mee rond rijden.
En ja, ga je dat doen met stervensdure olie? Ik niet iig.
Eerste 2x goede middle of the road 10W40 of 15W40 mineraal of semisyntheet.
Super fancy dopingpakket (anti frictie/grenssmerig) in de olie kan inlopen misschien zelfs vertragen, en je wilt sowieso paar keer verversen, dus long life is ook nergens goed voor.

Daarna kan jouw favoriete olie erin. :wink:

Je kan na paar 1000km een compressietest en lektest doen, heb je indicatie hoe goed inlopen gelukt is.


Gr
DJ

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 20:58
door DJ
Net als met broodbeleg, de een wil dit, de ander dat... Dikker of juist dunner erop.. wellicht allemaal lekker maar wat is er nou goed? :mrgreen:
Ben ik in dit geval niet met je eens.
En zijn wel degelijk een paar algemeen geldige richtlijnen.

Gr
DJ

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 21:16
door giuliettaevo
Net als met broodbeleg, de een wil dit, de ander dat... Dikker of juist dunner erop.. wellicht allemaal lekker maar wat is er nou goed? :mrgreen:
Ben ik in dit geval niet met je eens.
En zijn wel degelijk een paar algemeen geldige richtlijnen.

Gr
DJ
Voor het broodbeleg of de olie? :mrgreen:

Er zijn zeker voor olie wel punten om rekening mee te houden maar zelfs daar verschillen de meningen al over. Maakt het niet makkelijker. :)

Re: Nord olie

Geplaatst: wo okt 07, 2026 21:23
door DJ
Net als met broodbeleg, de een wil dit, de ander dat... Dikker of juist dunner erop.. wellicht allemaal lekker maar wat is er nou goed? :mrgreen:
Ben ik in dit geval niet met je eens.
En zijn wel degelijk een paar algemeen geldige richtlijnen.

Gr
DJ
Voor het broodbeleg of de olie? :mrgreen:

Er zijn zeker voor olie wel punten om rekening mee te houden maar zelfs daar verschillen de meningen al over. Maakt het niet makkelijker. :)
Ik doelde met name op inlopen van een motor.
Discussies of adviezen over olie doe ik niet aan mee. :wink:

Gr
DJ

Re: Nord olie

Geplaatst: do okt 08, 2026 08:47
door edb1234
...dank voor het meedenken...!

Ik had al een vermoeden dat er ergens een gouden gemiddelde zou moeten zijn, ondanks dat de individuele meningen soms uiteen lopen... De één houdt van hagelslag, de ander van oude kaas op z'n boterham; mijn probleem is dat ik het allebei lekker vind... :jumping: Maar ik denk dat het logisch is, en dat geldt ook voor olie in een motor: het ene is gezonder dan het andere en wanneer je de Tour de France fietst worden er andere eisen gesteld aan voeding dan wanneer je de hele dag op je stoel achter je pc zit...

Inloopolie (speciale of goedkope) lijkt me een prima idee, wisselen na wat gemaakte km's ook, verhaal over metaaldeeltjes na inlopen in de olie is helder, prima advies, thnx!

Ik ga zo langzamerhand richting eerste start van de motor, ben benieuwd! :D