Pagina 1 van 1

Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: vr apr 30, 2010 16:16
door wimpie314
dag allen, eerst en vooral proficiat met het de site en het forum met een schat aan informatie. Graag zou ik jullie mening hebben over een probleem mbt mijn koppeling. Hopelijk kunnen jullie mij wat duidelijkheid brengen in volgende kwestie:

een paar weken geleden brak bij mijn 156 (sportwagon uit 2005, 89 000 km, 1.9 jtd 115pk) de veer van mijn koppelingspedaal af. Ik heb deze direct laten vervangen bij de dealer, en een goede week later kreeg ik opeens problemen bij het schakelen: met draaiende motor was het heel moeilijk om in versnelling te gaan. Dit wijst volgens andere topics in dit forum op een probleem met de hydraulica. Bij stevig optrekken op de autosnelweg die dag merkte ik echter ook dat de koppeling slipte (gas geven, toeren stijgen, geen versnelling, toeren vallen terug, dan normale versnelling). Slippen wijst normaal op een probleem met de koppelingsplaat. Bij verder nazicht bleek wel dat het koppelings pedaal soms in het midden van zijn slag bleef hangen. Deze eens met de hand helemaal tot boven trekken loste alle symptonen op voor een goede week, en de koppeling voelde ook zachter aan. Daarna begon het moeilijk schakelen en blijven steken geleidelijk aan opnieuw. Maar wel onvoorspelbaar, ene dag pakt de koppeling heel diep reeds, andere dag heel hoog. Slippen heb ik echter buiten die ene dag nooit meer duidelijk ervaren. Een paar dagen had ik last dat voor het starten het rempedaal helemaal vast zat tot de motor draaide, maar dat euvel is ook weer vanzelf verdwenen.

Nu is mijn vraag of al deze symptonen te wijten kunnen zijn aan enkel een versleten drukgroep? Of moet ik de koppelingsplaten ook laten vervangen? Mijn idee was om in fasen te werken in de hoop de exacte oorzaak te kunnen vinden en kosten te kunnen sparen: vandaag had ik een afspraak bij de dealer om enkel de pomp aan het pedaal te vervangen. De arbeidskosten hiervan zijn namelijk zeer beperkt, en misschien zou dit al het probleem oplossen. Daarnet kreeg ik echter telefoon van de dealer met de melding dat ze de pomp vervangen hadden, hij nog steeds zwaar koppelde en dus de platen ook vervangen moeten worden. Ook beweerde men dat de nieuwe pomp laten zitten op een versleten koppeling als gevolg zou hebben dat deze binnen een maand weer kapot zou gaan. Dus heeft men deze nieuwe pomp weer verwijderd om mij nutteloze kosten te besparen, en hebben ze een offerte opgemaakt om ineens alles te vervangen (pomp aan het pedaal, pomp aan de bak, en koppelingsplaten) voor ongeveer 1200 euro.

Ik zou dan ook graag eens de mening van mensen meer technische kennis van zaken hebben alvorens tot deze herstellingen over te gaan.... Versleten koppeling op 89 000 km lijkt mij nogal vreemd. Tevens heb ik ook vraagtekens bij het verhaal van het terug wegnemen van de pomp aan het pedaal omdat deze anders binnen de maand stuk zou gaan....

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: vr apr 30, 2010 16:30
door indy
Meestal als een koppeling vervangen wordt is dat een complete set, plaat drukgroep en druklager. Ik zou dus even na vragen wat er precies vervangen is. Er zit ook nog een koppelingcilinder op de bak die ook voor problemen kan zorgen.

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: vr apr 30, 2010 17:14
door Gtv4
Zwaar trappen van de koppeling bij een Jtd is (bijna) altijd een versleten koppeling. Plaat en drukgroep is een set en daarvoor moet de versnellingsbak gedemonteerd worden.
Dus niet echt slim om dat in 2 fase's te doen. Ook het treklager moet je vervangen en zit ook in de set van plaat en druk (trek) groep.

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: vr apr 30, 2010 18:07
door WhizzMan
Het is gebruikelijk om alles wat tussen de bak en de motor in zit in een keer te vervangen. Dus het lager, de drukgroep en de plaat. Als er een cylinder (pomp) inwendig geplaatst is, lijkt het me verstandig deze ook te vervangen als je twijfelt over de kwaliteit. De arbeidskosten om alsnog iets te moeten vervangen wegen niet op tegen de kosten van de onderdelen die je bespaart. Een complete koppelingsset kost een paar honderd euro, arbeid ben je vele honderden euro's voor kwijt bij de dealer.

90.000 km met een koppeling doen is niet heel veel, maar ook zeker niet ondenkbaar.

Een hoofdcylinder vervangen en dan weer er uit halen omdat anders de nieuwe cylinder stuk gaat vind ik een vreemd verhaal. Stuk is stuk, je trapt dat pedaal toch tot het einde in met koppelen. Tenzij deze dealer geen arbeidskosten rekent, lijkt het me zonde van de uren om een geplaatste cylinder er weer uit te halen. Ze gaan over het algemeen alleen stuk door slijtage of door vervuilde hydrolische vloeistof. Het maakt de rest van het verhaal wel iets waardoor ik een second opinion bij een alfa-specialist zou gaan halen.

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: zo mei 02, 2010 20:39
door wimpie314
Dat lijkt mij idd het verstandigst, zal eens langsgaan bij een andere garage in de buurt voor een second opinion. Die pomp aan het pedaal, ik las dat deze normaal vervangen wordt door de accu te verwijderen en dan zo aan de pomp te werken. Vandaag zag ik echter dat de accu duidelijk niet recent verwijderd is. Is het mogelijk dat deze pomp op de brug langs onderen vervangen werd, of kan dit niet?

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: zo mei 02, 2010 21:20
door Alfa33_1.7
Ik zou het toch houden op een hydraulisch probleem (afgaand op je probleem omschrijving). Wat jullie precies bedoelen met een pomp weet ik niet, maar ik meen dat jullie de hoofdkoppelingcylinder bedoelen. Welke nog een hulpkoppeling heeft om uiteindelijk de koppeling te bedienen. Ik zelf spreek liever over een Master (hoofdkoppeling cylinder) en Slave (hulpkoppeling cylinder).

En mochten ze bij de garage de (pomp) hoofdkoppeling cylinder uitgewisseld hebben met een nieuwe dan ga je dit niet weer uitwisselen met de oude omdat deze anders stuk zou kunnen gaan. Laat hem dat je moeder maar wijsmaken.

Hoe staat het met je koppelings vloeistof?
Veelal maken je remmen gebruik van hetzelfde resoirvoir!
Kijk de Slave (hulp) en Master (hoofd) koppeling cylinder na op lekkage sporen?

Ik zelf gok het op een lekkende hulpkoppeling cylinder, en mogelijk dat er ook olie terecht is gekomen en komt bij je koppeling zelf, waardoor deze slipt.

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: zo mei 02, 2010 22:23
door wimpie314
Bij de garage sprak men altijd over twee pompen: één aan het pedaal, en één aan de motor, vandaar dat ik deze terminologie gebruikte. Je uitleg verschaft mij een stuk meer inzicht in de werking ervan, waarvoor dank.

Nu vraag ik mij af, is er een manier om verder te testen of het probleem idd bij de master of de slave ligt? Of kan dit alleen door het onderdeel te verwijderen en te inspecteren?

Indien het idd de slave is die stuk is, dan is dit een zeer arbeidsintensief werk om deze te vervangen, niet? Dus dan laat ik best direct de rest van de koppeling ook vervangen voor de zekerheid? Kan het kwaad om hier nog een tijdje mee te blijven rijden? Symptonen zijn momenteel namelijk zo goed als verdwenen.....

RE: Vervangen drukgroep koppeling voldoende?

Geplaatst: ma mei 03, 2010 00:19
door WhizzMan
Als je ineens zonder koppeling komt te zitten, kan je eigenlijk niet meer verder rijden. Het is dus een risico op zomaar stil komen te staan.

Ik weet niet of die hulpcylinder bij de JTD in de bellhousing zit, of dat je er van buiten bij kan? Ik moet eerlijk toegeven dat ik te lui ben om dat nu op te zoeken.

De hoofdcylinder is van binnenuit de koetst los te maken, je hoeft onder de motorkap maar 1 leiding los te maken en dat is vaak te doen zonder de accubak er uit te hoeven halen. Om de hulpcylinder te vervangen (als deze aan de buitenkant zit) moet je wel de accubak er uit halen bij de voorwielaangedreven Alfa's die ik tot nu toe gezien heb.

Een zwaar pedaal zonder herrie is meestal een hydrolisch probleem. als je krakende geluiden hoort (eventueel met een hulpje even proberen met de motorkap open en de motor uit) vanuit "de motor" is je drukgroep of druklager vaak beschadigd.